Kategorie
Uncategorized

Dlaczego warto wybrać komunikację miejską?

Wielu z nas niemal wszędzie porusza się własnym samochodem. Jest to wygodne i komfortowe. Czasem jednak warto przychylniej spojrzeć na komunikację miejską. Jest to szczególnie zalecane w miastach, gdzie występuje poważny problem zanieczyszczenia powietrza.

Dzięki komunikacji miejskiej możemy uniknąć stania w korkach

Osoby, którym wydaje się, że podróżowanie samochodem nie ma sobie równych, powinny przypomnieć sobie o korkach w godzinach szczytu. Jeżeli poruszamy się autem po dużym mieście, możemy zmarnować nawet kilka godzin w ciągu dnia. Tak się nie stanie, kiedy zdecydujemy się na podróżowanie autobusem lub tramwajem. W przypadku tramwajów problem korków praktycznie nie istnieje. Jeżeli chodzi o autobusy – one także często posiadają specjalne trasy, po których nie mogą jeździć auta osobowe.

Komunikacja miejska to duże udogodnienie również z tego względu, że nie musimy zastanawiać się nad miejscem parkingowym (nie musimy też za nie płacić).

Wybierając komunikację miejską możemy lepiej zaplanować swój dzień. Kiedy poruszamy się autem, zazwyczaj nie jesteśmy w stanie przewidzieć ile czasu zajmie nam podróż (często stoimy w korkach). Natomiast autobusy i tramwaje przyjeżdżają z dokładnością co do jednej minuty.

Komunikacja miejska a oszczędności

Poruszając się komunikacją miejską możemy wiele zaoszczędzić. W wielu miastach istnieje możliwość kupienia biletu trzymiesięcznego (a czasem nawet półrocznego) w bardzo atrakcyjnej cenie. Osoby, które studiują dodatkowo mogą liczyć na pięćdziesiąt procent zniżki. W żadem sposób nie można tego porównać do kolosalnych kwot, które musimy wydać na paliwo.

Warto pamiętać, że osoba posiadająca samochód ponosi wiele kosztów dodatkowych – musi opłacić ubezpieczenie, regularne przeglądy, często zmuszona jest płacić także za miejsca parkingowe.

Komunikacja miejska a aktywność fizyczna

Korzystanie z komunikacji miejskiej sprawia, że więcej się ruszamy. Posiadacze auta zazwyczaj parkują je tak, żeby jak najmniej się nachodzić. W przypadku autobusu lub tramwaju nie zawsze jest to możliwe. Często zdarza się, że od przystanku autobusowego do naszego celu jest dość duża odległość. Ta pozorna niedogodności w dłuższej perspektywie czasu sprzyja zachowaniu dobrego stanu zdrowia.

Jazda komunikacją miejską a odkrywanie miasta na nowo

Kiedy poruszamy się po mieście samochodem, często mamy swoje utarte trasy, z których niechętnie zbaczamy. W przypadku komunikacji miejskiej nasz wpływ na wybór trasy jest częściowo ograniczony. Jazda tramwajem lub autobusem jest to więc znakomity sposób, żeby poznać swoje miast na nowo.

Wybierając komunikację miejską dbamy o środowisko

Jednym z najbardziej przekonujących argumentów jest korzystny wpływ  korzystania z komunikacji miejskie na środowisko. Polska jest krajem, gdzie wskaźnik zanieczyszczenia powietrza należy do najwyższych na świecie. Większość polskich miast nie radzi sobie ze smogiem. Jeżeli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami auta elektrycznego, wybierając samochód przyczyniamy się do jeszcze większego zanieczyszczenia powietrza. Pamiętajmy, że to czym oddychamy ma bezpośredni wpływ na zdrowie nasze i naszych najbliższych. Smog jest niebezpieczny dla naszego zdrowia również latem (wówczas mamy do czynienia z tak zwanym smogiem fotochemicznym). Gdyby więcej osób zdawało sobie z tego sprawę i na co dzień wybierało komunikację miejską, wszyscy bylibyśmy zdrowsi.

Lepsze zagospodarowanie czasu

Osoby decydujące się na podróż komunikacją miejską mogą lepiej zagospodarować swój czas. Nie muszą skupiać się na prowadzeniu pojazdu, dzięki czemu mogą poczytać książkę lub porozmawiać z innymi pasażerami.